Leaks Water Modiin

איתור נזילת מים

הגדרת נזילת מים על פי חוק: חשש לנזילה- במד-מים משויך, למעט בנכס שמתאפיין בצריכה רציפה של מים או שלא ניתן לקבל לגביו חיווי על צריכה רציפה – מדידה של צריכת מים רציפה במשך פרק זמן העולה על 24 שעות

ביצוע בדיקת נזילה בדירה הפרטית שלכם

 1. לפני שבודקים האם יש נזילת מים, חשוב קודם כל לאמת את שיוך שעון המים. כלומר: לוודא כי השעון אכן שייך לדירה שלכם.
  את הבדיקה חשוב לבצע גם בפתיחת ברז מים חמים וגם בפתיחת ברז מים קרים. יש לוודא כי כשהמים זורמים, השעון הדירתי מסתובב. כך תדעו שמד המים קורא את צריכת המים בדירה שלכם. 

 2. בצעו בדיקת נזילה בלילה, כאשר אין שום שימוש במים בבית.
  הבדיקה מתחילה בכך שתגשו למד המים הפרטי שלכם, ותרשמו את קריאת המונה- כולל הספרה האדומה המציינת את מאות הליטרים.
  בלילה אל תפתחו מים בכלל בברזים או בשירותים.
  מוקדם בבוקר, לפני שאתם מתחילים להשתמש במים, גשו שוב למד המים הדירתי ורשמו את קריאת המד. אם יש הבדל בין הקריאות ונצרכו מים, הרי שכנראה יש לכם נזילת מים וחשוב לאתר ולתקן אותה.

  אם בלילה יש בבית שימוש במים, ניתן לבצע בדיקת נזילה במהלך היום
  לצורך זה יש לא להשתמש במים במשך 3 שעות לפחות.
  כמו בסעיף 2- יש לקרוא את מד המים הפרטי לפני ואחרי הימנעות משימוש במים.
  אם למרות שלא השתמשתם במים המד מראה על צריכת מים, הרי שכנראה יש לכם נזילת מים וחשוב לאתר ולתקן אותה

 3. בדקו מערכת השקייה, ברז בחצר,  דודי שמש וכדומה. אם אחת הבדיקות מעידה על אובדן מים במערכת ,חשוב לאתר את מקור הנזילה המדויק ולתקן אותה.

  כתבה באתר YNET על הגורמים המרכזיים לנזילות מים וזיהוי נזילות

 

בדיקת נזילה במד מים ראשי- בצנרת משותפת של הבניין כולו

הכנו עבורכם סרטון המדגים בדיקת נזילה במד ראשי- בצנרת המשותפת. 
לחצו כאן לצפייה בסרטון וקריאת הסבר מדויק בנושא

 

בקשה להקלה בחיוב חשבון מים בשל נזילה

במקרים של נזילה, החוק קובע כי החברה רשאית להפחית את החיוב בגין צריכת המים החריגה ולזכות את הצרכן בהתאם (אין זיכוי בגין תיקון איש מקצוע) וזאת בהתקיים כל התנאים הבאים בלבד:

 1. מדובר בצריכה חריגה, כלומר: מדובר בצריכה הגבוהה ב- 150% (פי אחת וחצי) מהצריכה בתקופה מקבילה בשנה שעברה. כאשר מדובר בתושב חדש שלא צריך מים לפני כן, הקביעה האם זו צריכה חריגה, תתבצע בהשוואה לכמות ממוצעת של 30 מ"ק לתקופת חשבון (על פי הנחיות החוק). במקרים אחרים, בהעדר תקופה מקבילה בשנה שעברה עקב תקלת מדידה כלשהי, נמתין במהלך שתי תקופות חיוב נוספות (4 חדשים), והזיכוי יתבצע לפי ממוצע הצריכה בחודשים אלה.
 2. הצרכן פנה לתאגיד המים תוך 6 חודשים מתום תקופת החיוב בה ארעה הנזילה.
 3. הצרכן לא קיבל יותר מפעמיים זיכוי בגין נזילה במד מים משויך (דירתי) ב 12 החדשים שקדמו לתקופת החיוב שלגביה מתבקשת הכרה בנזילה, לא קיבל זיכוי במד מים ראשי ב 12 החדשים שקדמו לתקופת החיוב שלגביה מתבקשת הכרה בנזילה.
 4. הצרכן הגיש בקשה ערוכה לפי נוסח המצוי בטפסי האתר והצהיר כי מדובר בצריכה חריגה כתוצאה מנזילה שתוקנה וצירף אסמכתאות המעידות על תיקון הנזילה. (במידה ובוצע תיקון עצמי ללא אסמכתא, יש לציין זאת במפורש).

לטופס בקשה להקלה בצריכה חריגה בשל נזילה

לטופס מונגש לבקשה להקלה בצריכה חריגה בשל נזילה

הליך זיכוי בגין נזילה

לאחר הגשת דיווח על נזילה בצרוף מסמכים, תאגיד מי מודיעין, יבדוק את הצריכה בתקופה בה ארעה הנזילה, בהתאם להצהרת התושב, וישווה אותה עם צריכות ממוצעות אחרות- בהתאם לסעיף 1. הרשום מעלה.

במידה וקיים הפרש בין הצריכות, העומד על 150% ומעלה, ובכפוף לכך שיתקיימו כל התנאים המצטברים, כמפורט לעיל, יזוכה התושב בהפרש בין הסכום בש"ח שחוייב (בדרך כלל בתעריף גבוה) במקור, לתעריף נזילה המתעדכן על פי כללי המים והביוב (תעריף נזילה שהוגדר לתאגיד מי-מודיעין עבור צרכני העיר מודיעין  מכבים רעות). התעריף משתנה מעת לעת על פי הנחיות רשות המים.

תיקון ברז מטפטף חוסך מים

הטפטוף גורם לבזבוז של מוצר יקר ערך, ועליכם לשים קץ לבזבוז הזה, גם אם הטפטוף אינו נמדד במונה שלך. כדי לדעת כמה מים מתבזבזים, שימו מתחת לברז ספל או כלי שיאפשר לכם למדוד, ובדקו תוך כמה דקות הוא מתמלא. ברז שמטפטף 60 טיפות בדקה יגרום לבזבוז של 12 ליטר ליום, או 4,630 ליטרים לשנה. דליפה כזו תמלא ספל של רבע ליטר בפחות מ- 30 דקות.